ونيز به شهر كانال‌ها مشهور است و با جمعيتي بالغ بر ۲۷۱،۶۶۳ نفر مركز ناحيه "ونتو" است.

ونيز بصورت جزيره‌هاي كوچكي است و خشكي‌ها به وسيله كانال‌ها از هم جدا شده‌اند و تردد در شهر به وسيله قايق صورت مي‌گيرد.

ايتاليا شهر ونيز يكي از شهرهاي توريست پذير جهان است و سالانه ميليون ها توريست به اين شهر ميروند از ديدني هاي اين شهر ميتوان به ميدان سن ماركو محل دفن ماركوپولو اشاره كرد .

ونيز شهري با موزه‌ها، كاخ‌ها، كليساها و پل‌هاي تاريخي است. ونيز با اين كه شهري كوچك است، موزه‌هاي متعددي دارد كه هر كدام درجذب گردشگر موفقند. اين شهر ده‌ها موزه دارد كه در آنها آثاري از هنر، معماري و صنعت در دوره‌هاي مختلف تاريخ شهر و ايتاليا نگهداري مي‌شود. چند كليسا هم از ديدني‌هاي شهر به شمار مي‌آيند كه سان ماركو و سانتاماريا دلاسالوت معروف‌ترين آنهايند.

از ميان صدها پلي كه روي رودها و كانال‌هاي شهر ونيز به چشم مي‌خورند، پل ريالتو، يكي از ديدني‌ترين‌هاست. البته هر يك از  پل‌هاي تاريخي شهر، داستان خاص خود را دارند.

ونيز از مراكز مهم موسيقي در ايتاليا به شمار مي‌آيد و در طول سال چند بار كنسرت‌هاي بزرگي در آنجا اجرا مي‌‌شود. در قرن 16 ونيز يكي از مهم‌ترين مراكز موسيقي اروپا شد. سبك موسيقي ونيزي و ظهور آهنگسازان بزرگ، ونيز را در جايگاهي والا در موسيقي اروپا قرار داد. يكي از برجسته‌ترين موسيقيدانان ونيز آدريان ويلارت نام داشت كه در كليساي سن ماركو مستقر  بود. از زمان اختراع فناوري چاپ نت موسيقي، در ونيز آثار موسيقي چاپ شد. پس در اين خصوص يكي از شهرهاي پيشتاز به شمار مي‌آيد.
در پايان قرن 15، ونيز پايتخت چاپ در اروپا شد. صنعت چاپ كه در آلمان اختراع شده بود، در ونيز به سرعت گسترش يافت و تا سال 1500 ميلادي، 417 اثر در اين شهر چاپ شد. مهم ترين اداره چاپ ونيز آلداين نام داشت كه در سال 1499 زيباترين كتاب دوره رنسانس را چاپ كرد و نقطه‌گذاري جديد حروف‌چيني ايتاليك و صفحه‌بندي چاپ را ابداع كرد و اولين موسسه‌اي بود كه آثار ارسطو را به چاپ مي‌رساند.

 

شهري براي قايقراني

در شهر ونيز ورزش هم جايگاه خاص خود را دارد. در اين شهر امكانات ورزشي گسترده‌اي در دسترس شهروندان و گردشگران است.
تقويم ورزشي شهر ونيز پر است از رويدادهاي مهيج ورزشي در طول سال موسسه قايقراني ونيز از بزرگ‌ترين مراكز ورزشي شهر و حتي ايتالياست كه سهم مهمي در پر كردن اوقات فراغت اهالي شهر دارد. اين موسسه هم قايقراني پارويي را به علاقه‌مندان آموزش مي‌دهد و هم با داشتن قايقرانان با تجربه برنامه‌هاي سفرهاي تفريحي روي آب براي مراجه‌كنندگان ترتيب مي‌دهد. چند كشتي تاريخي هم در سواحل ونيز لنگر انداخته‌اند كه گردشگران را در برخي از ماه‌ها، بويژه سپتامبر به دل عصر رنسانس مي‌برند. بيشتر باشگاه‌هاي قايقراني ونيز اطراف مركز شهر قرار دارند كه كلاس‌هاي قايقراني و دريانوردي را براي نوجوانان، جوانان و بزرگسالان ترتيب مي‌دهند. كساني كه در اين كلاس‌ها شركت مي‌كنند، بايد شنا را خوب بدانند. دانستن شنا، اولين شرط براي شركت در كلاس‌هاي قايقراني و دريانوردي است. شهر چند مدرسه دريانوردي هم دارد كه فارغ‌التحصيلان آنها گواهينامه مخصوص براي هدايت قايق‌هاي موتوري دريافت مي‌كنند.

 

جايي براي شنا و تنيس

ونيز، شهري كه روي آب بنا شده، جايي مطلوب براي ورزش‌هاي آبي از جمله شنا است. شهر علاوه برداشتن سواحلي زيبا براي شنا كردن، شمار در خور توجه‌اي استخر شنا دارد. سواحل و پلاژهاي عمومي شهر در جايي به نام سن نيكولو در شمال شهر و مورازي و آلبروني در جنوب شهر قرار دارند. همچنين يك استخر عمومي بزرگ در جزيره كوچك ساكافيسولا (Sacea Fisola) در دسترس علاقه‌مندان است.
در شهر ونيز ورزش‌هاي غير آبي نيز جايگاه خود را دارند. مثلا در اين شهر ورزش تنيس، پرطرفدار است. بيشتر زمين‌هاي تنيس در ناحيه ليدو ساخته شده‌اند كه در همين ناحيه چندين باشگاه تنيس فعاليت مي‌كنند بيشتر زمين‌هاي تنيس براي استفاده عمومي است. بنابر اين افراد غيرعضو به سادگي به آنها دسترسي دارند. علاقه‌مندان سوار شدن به اتوبوس آبي، خيلي راحت و زود به زمين‌هاي ناحيه ليدو مي‌رسند.

 

شهري بدون خودرو

ونيز در جهان با كانال‌هاي آبي‌اش مشهور است. حدود 150 كانال يا آبراه، 118 جزيره ونيز را به يكديگر ارتباط مي‌دهند، جالب اين كه اين جزاير را 400 پل به يكديگر متصل كرده‌اند. در قسمت قديمي و تاريخي شهر، كانال‌ها نقش خيابان را دارند و در آنها تاكسي‌ها و اتوبوس‌هاي آبي مسافران را جابجا مي‌كنند. ونيز بزرگ‌ترين شهر بدون اتومبيل در اروپاست. قسمت شمالي شهر همان بافت قرن‌هاي گذشته را حفظ كرده، به طوري كه مردم براي رفت و آمد يا از قايق استفاده مي‌كنند يا با پاي پياده به مقصد خود مي‌روند، ونيز شهري بدون خودرو سواري و كاميون است.

شهر ونيز 25 خط اتوبوسراني آبي دارد. قايق سنتي و كلاسيك ونيز به نام گوندولا امروزه عمدتا گردشگران را جابه‌جا مي‌كند يا از آن براي مراسم عروسي و جشن‌هاي ديگر استفاده مي‌شود. بيشتر ونيزي‌ها براي رفت و آمد اتوبوس آبي سوار مي‌شوند.

شهر همچنين شمار زيادي قايق شخصي دارد كه همان خودروهاي شخصي افرادند.

ونيز يك فرودگاه بين‌المللي به نام ماركوپولو دارد. ونيزي‌ها براي گراميداشت ماركوپولو شهروند نامدار و جهانگرد خود، نامش را بر فرودگاه شهر گذاشته‌اند.

اين فرودگاه 20 كيلومتر با شهر فاصله دارد و دروازه ونيز محسوب مي‌شود. كساني كه با خودرو به ونيز مي‌روند در نزديكي شهر خودروهاي خود را در 2 پاركينگ بزرگ پارك مي‌كنند كه البته براي هر روز بايد 25 يورو بپردازند.

 

 

جاذبه هاي گردشگري ونيز

 

"كليساي نذري شده"(Votive Church)

اين كليساي قشنگ ساحلي بعد از جنگ جهاني اول و در سال ۱۹۲۵ ساخته شده است.

 

 

كانال دلا (Canale della Giudecca)

 


كانال گراند (Grand Canal)

 


پل ريالتو (Rialto)

اين پل در سال ۱۵۹۱ ساخته شده است.

 

 

موزه سن ماركو (San Marco)

 


برج كليسا سن فرانسيسكو

  

كليسا سنت

  

كاخ سلطنتي(كليساي) سن ماركو

چنين كليساهاي داراي سالن دراز هستند.

  

كليساي سن گيرگيو (Church of San Giorgio)

 

 

برج ساعت مارك در خيابان Mark's Square

  

 

برج كليسا

 

 

پخت نان به صورت ماسك معروف كارناوال

  

بستني ايتاليايي

اين هم عكسي از مغازه بستني فروشي در  ونيز

 

 

فرودگاه بين المللي "ماركوپولو" ونيز 

+ نوشته شده توسط حسین راغبی در چهارشنبه ۱۳۸۸/۰۷/۱۵ و ساعت 1:13 |
Hossein Raghebi
حسین راغبی


free counters